Monday, March 9, 2009

En kolay hack'lenen tarayıcı hangisi?

Ödüllü hacker, şimdi de gözünü geçen yıl sadece 2 dakikada kırdığı tarayıcının yeni sürümüne dikti.
En kolay hack'lenen tarayıcı hangisi?
Pwn2Own: Hacker'ların ödüllendirildiği yarışma
Zero Day Initiative, güvenlik uzmanlarının bilgisayardaki var olan güvenlik açıklarını test edip, bunları ortaya çıkarmalarını destekleyen bir organizasyon. Hatta bunun için Pwn2Own adlı bir yarışma bile düzenliyorlar. Bu yıl üçüncüsü düzenleyecek olan yarışmayı geçen yıl Charlie Miller kazanmıştı. Bir MacBook Air kullanarak, Apple'ın tarayıcısı Safari'yi sadece iki dakikada hack etmeyi başaran Miller aynı zamanda 10 bin dolarlık ödülün de sahibi olmuştu.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Pwn2Own'da gözler bir kez daha Charlie Miller'ın üzerinde. Miller ise kendisinden emin. Bu yıl düzenlenecek olan yarışmanın 5 bin dolarlık ödülünü yine Safari'yi hack ederek kazanacağını söyleyen Miller, "çünkü hack edilmesi en kolay tarayıcı Safari" dedi. "Bir tarayıcıya ne kadar çok özellik eklerseniz, güvenlikten o kadar feragat etmiş oluyorsunuz ve Safari'nin çok fazla özelliği var" diye konuşan Miller, diğer tarayıcıların ise çok daha güvenli olduğunu ve 5 bin dolar için diğer zorlu tarayıcılarla uğraşmayı tercih etmeyeceğini söylüyor.

Miller ayrıca bu yıl mobil tarayıcılar için konulan 10 bin dolarlık ödülün de peşinde. Hangi mobil tarayıcıyı hedef alacağını henüz açıklamayan Miller'ın gözünü iPhone'a diktiği tahmin ediliyor.